Pre-loader
MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

Mesleki Yeterlilik Belgesi, bir meslek için yeterli niteliğe sahip olduğunuzu ve o işte yetkin olduğunuzu gösteren belgedir. Bu belge, yapılan sınavlarda başarılı olunduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumunun onayı alınarak verilir.

Mesleki Yeterlilik Neyi Amaçlar?

  • Her meslekte uluslararası standart belirlemek.
  • Nitelikli iş gücünü arttırmak.
  • İş kazalarının önüne geçmek.
  • Orta ve uzun vadede işsizliğin azalmasını sağlamak.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunlu mudur?

Çalışma ve  Sosyal Güvenlik Bakanlığı  tarafından 6645 sayılı kanun uyarınca çıkarılan tebliğlerle birlikte bir çok tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getiriliştir. Ayrıca bunlara günden güne yenileri eklenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimler Almak Zorundadır?

Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunlu olduğu halihazırda 143 meslek grubu bulunmaktadır. Bu meslek gruplarından bazıları ; Servis şoförleri, emlak danışmanları, tekstil sektörü çalışanları, güzellik salonları çalışanları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti sektör çalışanları, inşaat sektörü çalışanları, otomotiv bakım-onarım ve üretim sektörü çalışanları gibidir. Zorunlu meslek gruplarının olduğu tam listeye www.myk.gov.tr adresinden detaylı bir biçimde ulaşılabilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi süreciyle ilgili bilgi almak için bizi arayınız;   0 541 407 71 17